Kraina nie z tej ziemi. Czym od lat zachwyca turystów Islandia?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Ta kraina ognia i lodu stała się ulubionym turystycznym miejscem w ciągu ostatnich kilku lat. Nie bez powodu – Islandia to niesamowity kraj posiadający miejsca i charakterystyki, których nie znajdziemy nigdzie indziej na świecie.

Cuda mroźnej północy, czyli o magii Islandii

Teren wypełniony po brzegi zapierającymi dech w piersiach cudami natury zamieszkuje mały naród o wielkim sercu. Islandia może i ma zaledwie 360 000 mieszkańców, ale poszczycić się może unikatową tożsamością kulturową, której odpowiednika trudno by znaleźć gdziekolwiek na świecie, oraz jednymi z najbardziej niezwykłych krajobrazów w Europie. Od wspaniałych lodowców przez grzmiące wodospady po epickie nocne zjawiska astronomiczne – nie ma wątpliwości, że kraina ognia i lodu jest naprawdę wyjątkowa. Wyruszmy zatem na wirtualną podróż w ten magiczny zakątek, żeby się dowiedzieć, co jeszcze tak magnetycznie działa na każdego, kto zasmakował islandzkiego krajobrazu.

1. Wodospad Seljalandsfoss

Będąc prawdopodobnie jednym z najbardziej znanych wodospadów Islandii, Seljalandsfoss jest zdecydowanie obowiązkowym punktem widokowym podczas wizyty w południowej części kraju. Ten wspaniały, zapierający dech w piersiach wodospad jest idealnym miejscem do zwiedzenia, choć zdecydowanie w letniej porze. Niedaleko Seljalandsfossa znajdują się także gorące źródła, z których wieczorami obserwować można niesamowity spektakl na islandzkim niebie.

2. Vik

Mniej więcej 4 godziny na wschód od Rejkiawiku znajdziemy miejsce z olśniewającym widokiem i wprost idealnym miejscem do oglądania zachodu słońca. Po rozłożeniu się na skalistych klifach można obserwować przepiękny spektakl nad majestatycznym krajobrazem Islandii. Stamtąd dobrze jechać dalej na wschód w kierunku kanionu Fjaðrárgljúfur. Ten stworzony przed tysiącem lat naturalny portal jest epickim miejscem, które trzeba zobaczyć.

3. Skógafoss

Łatwy przystanek przy trasie, a przy tym Skógafoss jest jednym z najpiękniejszych miejsc na Islandii (w krainie tak wielu wodospadów to zdecydowanie coś mówi). Czeka nas tam kaskada o długości 65 metrów rozbijająca się na czarnym piasku. Po zejściu na sam dół możemy nie tylko zamoczyć nogi w krystalicznie czystej wodzie, ale także obserwować niesamowitą, podwójną tęczę.

4. Vatnajökull

Park Narodowy Vatnajökull, będący domem jednego z największych lodowców na świecie, jest jednym z ulubionych miejsc dla grotołazów do odkrywania jaskiń lodowych. Ale Vatnajökull, który obejmuje znaczną część wschodniej części Islandii, to coś więcej niż tylko zamarznięte lodowe rzeki. Znajdują się tutaj również dwa najbardziej aktywne wulkany na wyspie, stada reniferów wokół góry Snæfell oraz wiele zapierających dech w piersiach wodospadów, w tym Svartifoss, Dettifoss i Selfoss.

5. Kirkjufell

Oprócz tego, że jest jednym z najczęściej fotografowanych miejsc na Islandii, Kirkjufell jest także jednym z najlepszych miejsc w kraju do oglądania zorzy polarnej. Miejsce znane jest również z wielu kultowych produkcji filmowych, takich jak choćby „Gra o tron”.

6. Ísafjörður

Maleńkie miasteczko Ísafjörður (posiadające zaledwie 2571 mieszkańców) położone na przepięknym islandzkim półwyspie jest niemal pochłonięte przez wysokie góry wokół niego. Temperatury w zimie mocno spadają, a lata zdecydowanie nie są tu ciepłe. Ísafjörður jest antytezą wszelkich zaufanych włoskich i greckich kurortów i w tym cała jego atrakcyjność i magia dla tych, którzy wolą wakacje w bardziej surowych warunkach.

Zdjęcie główne: Julentto Photography/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*