Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Teatox to jeden z najnowszych trendów w dziedzinie naturalnego oczyszczania organizmu. Chętnie lansują go celebryci, którzy słyną z dbałości o atrakcyjny wizerunek. Wyjaśniamy, na czym polega ta moda, i podpowiadamy, jak wdrożyć ją w życie.
Herbata to napar, bez którego nie wyobrażamy sobie życia. Herbaciany napój jest nie tylko bardzo aromatyczny, ale także może korzystnie oddziaływać na zdrowie. Jest to możliwe dzięki obecnych w nim polifenolom, a zwłaszcza katechinom o przeciwutleniającym działaniu. Herbata zawiera także pewną ilość witamin, jak również pobudzającą kofeinę. W zależności od sposobu przetwarzania i stopnia fermentacji wyróżniamy herbatę czerwoną, żółtą, czarną, białą i zieloną. Za najbardziej prozdrowotne odmiany uważa się dwie ostatnie z nich.
Zupełnie oddzielną kategorią herbat są natomiast napary z owoców i/lub ziół. Przyrządza się je poprzez zalanie gorącą wodą owocowego lub roślinnego suszu. Tego rodzaju herbaty obfitują w witaminy i składniki mineralne, nie zawierają natomiast kofeiny. Owocowe i ziołowe napary są popularne zarówno ze względu na smak, jak i na walory prozdrowotne, przydając się chociażby przy przeziębieniach i kłopotach z trawieniem.
Nasz organizm kumuluje w sobie zanieczyszczenia, metale ciężkie oraz związki chemiczne, które przyswajamy ze skażonego środowiska, przetworzonej żywności oraz używek. Przewlekłe zmęczenie, poszarzała cera lub wysyp wyprysków na skórze, nadmierne tycie i zatrzymywanie wody, zaparcia i wzdęcia to objawy, które mogą świadczyć o konieczności odtrucia organizmu z zalegających w nim toksyn. W tym celu można zdecydować się na naturalną kurację, która przywraca siły witalne i poprawia wygląd. Modną opcją jest tak zwany teatox, czyli detoks herbaciany.
Standardowo teatox trwa od dwóch tygodni aż do 30 dni. Odtruwanie organizmu odbywa się dzięki wypijaniu rano i wieczorem oczyszczających naparów. Kurację warto uzupełnić zdrowym odżywianiem się, co zintensyfikuje działanie ziół. Czego można spodziewać się po sumiennie przeprowadzonej herbacianej terapii? Uwolniona od toksyn skóra promienieje i wygląda młodziej, ciału przybywa energii, a jego metabolizm przyspiesza, co w połączeniu z aktywnością fizyczną i lekką dietą korzystnie wpływa na redukcję wagi. Poprawie może ulec także ogólna odporność, co przydaje się osobom podatnym na infekcje.
Każdy rodzaj detoksu nie tylko niesie wraz z sobą potencjalne korzyści, ale także może wywoływać skutki uboczne. Nie inaczej jest w przypadku herbacianego detoksu. Szczególnie istotne jest uważne czytanie składu herbatek, które mogą zawierać składniki niewskazane przy konkretnych schorzeniach lub zioła, które w naszym przypadku wywołują reakcję alergiczną. Przykład? Herbatka z lukrecją jest niewskazana u osób z nadciśnieniem, a napar z mięty może zaszkodzić uczulonym na salicylany.
W przypadku przyjmowania leków trzeba zwrócić uwagę na ryzyko ich interakcji z ziołami oraz zachować kilkugodzinną przerwę między wypiciem oczyszczającej herbaty a spożyciem medykamentu, ponieważ zioła mogą modyfikować działanie substancji czynnych zawartych w lekarstwie. W tej kwestii dobrze jest zasięgnąć porady farmaceuty. Warto pamiętać także o tym, że teatox bazuje na herbatach o moczopędnym i przeczyszczającym działaniu, dlatego wypijanie ich w nadmiernej ilości może wiązać się z niebezpiecznym odwodnieniem, nudnościami i biegunką.
Teatox nie jest zalecany dzieciom, ciężarnym, kobietom karmiącym oraz osobom w podeszłym wieku i zmagającym się z wieloma chorobami.
Ziołowe mieszanki do herbacianego detoksu można bez problemu nabyć przez internet. Dostępne są zarówno mieszanki na dzień, jak i herbatki przeznaczone na noc. Wśród składników występujących w oczyszczających herbatach na dzień pojawiają się ingrediencje znane z diuretycznych, zmniejszających łaknienie, energetyzujących i stymulujących pracę jelit właściwości. W zależności od producenta – w kompozycjach na dzień często pojawia się bogata w antyoksydanty zielona herbata lub odchudzająca czerwona herbata, mniszek lekarski, pokrzywa, koper włoski, skrzyp polny, lukrecja, fiołek trójbarwny, czystek, karczoch oraz pobudzająca guarana lub rozgrzewający imbir.
Stosowane w ramach herbacianego detoksu mieszanki na noc wspomagają naturalną nocną regenerację i kompleksową detoksykację organizmu, zapewniając zdrowy sen. Ich receptury często zawierają relaksujące zioła, takie jak na przykład mięta, lawenda, chmiel, melisa i trawa cytrynowa. Kontrowersyjnym składnikiem niektórych mieszanek oczyszczających na noc bywa przeczyszczający senes, który może zaburzać pracę przewodu pokarmowego. Wszelkiego typu wątpliwości dotyczące herbacianego detoksu powinno się konsultować z lekarzem lub certyfikowanym dietetykiem.
Zdjęcie główne: materiał od klienta