Uliczny kosz na śmieci to ważny element małej architektury. Jak wybrać go najlepiej?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Nie sposób wyobrazić sobie codziennie przemierzane przez nas ulice bez koszy na śmieci. Coraz częściej wspomina się nie tylko o ich przydatności, lecz także funkcji estetycznej. Zastanówmy się nad tym, jak wybrać kosz uliczny, aby doskonale wpisywał się w potrzeby mieszkańców.

Kosze zewnętrzne jako harmonijna część ulicznej architektury

W dzisiejszych czasach produkcja śmieci jest na niezwykle wysokim poziomie. Nieraz zdarza się, że idąc ulicą, musimy wyrzucić zbędną nam rzecz. To dzięki temu, że na ulicach co kilkadziesiąt metrów ustawione są kosze na śmieci zewnętrzne, dany odpad jesteśmy w stanie wyrzucić do pojemnika, który jest na to przeznaczony. Na szczęście zaśmiecone ulice powoli odchodzą w niepamięć, a świadomość ludzi dotycząca dbania o środowisko i otoczenie jest coraz wyższa.

Współczesne kosze na śmieci uliczne mają być jednak nie tylko funkcjonalne, lecz także muszą współgrać z otaczającą je przestrzenią. Mówi się, że diabeł tkwi w szczegółach – kosze na śmieci znajdujące się na ulicach doskonale wpisują się w tę tezę. Znaczenie koszy na śmieci staje się coraz większe. Tego dowodem może być fakt, że ich projektowaniem zajmują się specjaliści – projektanci mebli miejskich.

Jakie kosze uliczne i parkowe można zobaczyć w miejskim krajobrazie?

Parki i ulice to części miasta, które współdzielą wszyscy mieszkańcy. Kosze na śmieci uliczne, a raczej ich wygląd i cechy są zatem niezwykle ważne dla miejscowych oraz turystów, którzy odwiedzają dane miejsce. Na ulicach bardzo często spotkać się można z wytrzymałymi koszami na śmieci wykonanymi ze stali, czy koszami na śmieci ze stali nierdzewnej, które charakteryzują się niezwykłą wytrzymałością. Kosze na śmieci metalowe uliczne bardzo często występują z daszkami lub bez. Są też stosunkowo lekkie w porównaniu z przykładowo koszami betonowymi. Kosze betonowe poleca się stawiać szczególnie w tych miejscach, w których dochodzić może do pewnego rodzaju aktów wandalizmu, takich jak okolice stadionów czy przystanków komunikacji miejskiej.

Kosze na śmieci parkowe są tak znaczące, ponieważ parki to miejsca, w których pragniemy nieco odetchnąć od miejskiego zgiełku i poprzebywać bliżej natury niż zazwyczaj pozwalają na to miejskie realia. W parkach bardzo dobrze mogą się prezentować zarówno wymienione wcześniej kosze betonowe, jak i stalowe, ale nie tylko. Bardzo często przyozdabiają je kosze żeliwne, które w odpowiedniej formie mogą doskonale pasować przykładowo do stylu architektonicznego retro. W parkach, które nawiązują do nowoczesnego stylu świetnie prezentują się kosze na śmieci z płyt HPL. Mówiąc o miejskich meblach parkowych, nie sposób zapomnieć także o koszach na psie odchody, które umożliwiają właścicielom czworonogów sprawne posprzątanie po swoich pupilach.

Jak wybrać najlepszy kosz uliczny?

Wybierając kosz uliczny lub parkowy, warto zastanowić się nad tym, jak prezentuje się jego otoczenie i postarać się wybrać model najbardziej z nim spójny. Warto przemyśleć również kwestie takie, jak jego pojemność, zadaszenie, sposób montażu czy stabilność. Jeśli chcesz postawić na kosz uliczny, który będzie nie tylko wytrzymały, lecz także doskonały pod względem estetyki, koniecznie odwiedź stronę internetową producenta małej architektury miejskiej – JUMAT S.C. Znajdziesz tam liczne propozycje koszy na śmieci, które mogą świetnie uzupełnić daną przestrzeń publiczną.

Fot.: Brett Sayles/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*