Jak wybrać odpowiedniego laptopa do pracy biurowej?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Sprawny, dobrze działający laptop to podstawowe narzędzie każdego pracownika biurowego. Tym bardziej obecnie, kiedy systemy pracy zdalnej i hybrydowej stały się codziennością. Jakie parametry warto wziąć pod uwagę przy zakupie takiego urządzenia? Podpowiadamy. 

Mobilność i budowa 

Praca biurowa nierzadko wiąże się z podróżami służbowymi, koniecznością brania udziału w długich spotkaniach czy też z wyjeżdżaniem w delegacje. W związku z tym przy wyborze laptopa zalecamy uwzględnić jego wagę oraz wielkość. Urządzenie powinno być na tyle lekkie, aby transport w torbie nie sprawiał żadnych problemów. Odpowiednie będą więc modele od 1,5 kg do 2,5 kg. 

Jeśli chodzi zaś o wielkość, tutaj trzeba kierować się własnymi potrzebami. Przy częstych podróżach przydatnym dla Ciebie może się okazać chowanie laptopa do specjalnego plecaka, dlatego dobrze przemyśl liczbę cali i zwróć uwagę na obudowę. Ostre kanty czy też nowoczesny, fikuśny design nie sprawdzą się przy przenoszeniu urządzenia – łatwo o różnego rodzaju uszkodzenia. Jednocześnie materiał, z którego wykonana jest obudowa, powinien być solidny i wytrzymały, czyli postaw np. na aluminium albo włókno węglowe.

Adekwatne podzespoły 

Laptop do pracy w biurze nie musi być tak zaawansowany technologicznie, jak np. modele gamingowe. Jednocześnie jego podzespoły powinny zapewniać płynną, szybką pracę, koniecznie bez zacinania. Co więc wybrać?

  • Procesor – odpowiednie będą modele minimum czterordzeniowe, czyli np. Intel Core i5 i i7 ósmej lub dziewiątej generacji, które pracują energooszczędnie i cicho, nie tracąc przy okazji na wydajności;
  • dysk – w ostatnich latach popularność zdobyły dyski SSD, które uruchamiają się i działają znacznie szybciej od HDD. Warto jednak pamiętać, że zwykle mają mniejszą pojemność, więc jeżeli planujesz przechowywać dużą ilość plików, może to nie być rozwiązanie dla Ciebie;
  • pamięć RAM – jeśli pozwala Ci na to budżet, wybierz model o największej ilości RAM-u. Dzięki temu w pełni wykorzystasz potencjał urządzenia. Minimalna pojemność to zaś 8 GB;
  • karta graficzna – większość laptopów z przeznaczeniem biurowym posiada zintegrowaną kartę graficzną, która w zupełności wystarczy do pisania tekstów czy robienia prezentacji. Do grafiki lub obróbki wideo potrzebna będzie już lepsza wersja karty graficznej, np. Nvidia.

Wygodne użytkowanie 

Kolejna istotna kwestia to klawiatura. Jej budowa oraz wygląd grają dużą rolę w pracy biurowej, ponieważ tak naprawdę stanowi podstawowe narzędzie do wykonywania obowiązków. Zwróć uwagę na obecność sekcji numerycznej, wielkość klawiszy czy też funkcję podświetlenia przydatną np. w nocy. 

Oprócz tego zastanów się, jakie złącza będą Ci potrzebne. Ile gniazd USB wykorzystujesz na co dzień? Czy używasz portu HDMI albo czytnika kart pamięci? Sprawdź także umiejscowienie gniazda słuchawkowego. 

Pozostałe aspekty, które warto uwzględnić przy wyborze laptopa:

  • jakość kamerki internetowej,
  • rodzaj matrycy,
  • długość pracy baterii bez zasilania,
  • standardy łączności bezprzewodowej.

Podsumowując, dzięki ogromnej ilości modeli tego typu sprzętu na rynku na pewno uda Ci się znaleźć coś dla siebie. Przede wszystkim kieruj się swoimi preferencjami – laptop ma zapewnić wygodną, komfortową pracę w różnych warunkach. Nie zapomnij jednak o tym, by postawić na solidne materiały, które wpływają na długą żywotność urządzenia.

Zdjęcie główne: Christopher Gower/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*